Roślin akwariowych są setki, a nawet tysiące, co przekłada się na niezwykle trudne wybory zakupowe. Jednak nawet po wybraniu odpowiednich roślin trudności pojawiają się na etapie ich rozmieszczenia. Niektóre powinny znajdować się na pierwszym planie, aby rozkochiwać swoją estetyką, ale również mieć największy dostęp do światła. Jak rozmieścić rośliny w akwarium?

Rośliny do akwarium na pierwszy plan

Na pierwszym planie umieszcza się rośliny, które są najbliżej szyby frontowej zbiornika. To właśnie one pełnią funkcję reprezentacyjną, nadając określoną stylistykę całości. Rośliny do akwarium na pierwszy plan powinny spełniać najważniejsze elementy aranżacji. Wbrew pozorom jednak nie zawsze będzie to równoznaczne z graniem pierwszych skrzypiec. Czasem pierwszy plan akwarium jest bardziej skromny i poboczny, gdyż główne elementy ozdobne czekają w planie drugim.

Najczęściej spotykane rośliny w akwarium, które stosowane są na pierwszym planie, to rośliny trawnikowe i liściaste. Znajdują się one tuż przy szybie zbiornika, a ich niewielkie rozmiary dodają charakteru akwarium, ale nie ograniczają widoczności akwarysty. Często stosuje się także kryptokoryny – między innymi Cryptocoryne Parva, Cryptocoryne Lutea Hobbit. Szeroki wybór roślin akwariowych można znaleźć w renomowanym polskim sklepie akwarystycznym, Trzmiel – sprawdź szczegóły pod linkiem: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/rosliny-akwariowe.

Rośliny akwariowe na drugi plan

Drugi plan akwarium skrywa zazwyczaj główne elementy odpowiadające za nadanie całości określonego stylu. Z powodzeniem stosuje się tutaj większe rośliny doniczkowe, chociaż zależy to oczywiście od pojemności i rodzaju zbiornika. Wśród popularnych gatunków stosowane przez polskich akwarystów znaleźć można między innymi:

  • Alternanthera reineckii mini,
  • Didiplis diandra,
  • Hedyotis salzmanii,
  • Staurogyne repens,
  • Ludwigia arcuata,
  • Hygrophila araguaia.

Rośliny akwariowe drugiego planu często tworzą większe, zwarte kępy. Drugi plan może być wypełniony również statycznymi ozdobami – kamieniami i korzeniami.

Rośliny, których lepiej unikać w akwarium

Rośliny w akwarium spełniają wiele funkcji, ale nadrzędną jest zachowanie równowagi biologicznej. Aby było to możliwe, konieczne jest dobranie takich gatunków, które będą świetnie współpracowały z pozostałymi oraz dobrze czuły się w panujących warunków. Rośliny warto więc dobierać nie tylko pod kątem estetyki, ale również poziomu pH, flory i fauny zbiornika. Nierzadko niektóre gatunki roślin nie przetrwają w akwariach, które są zamieszkiwane przez bardzo “wygłodniałe” rodzaje ryb. Świetnym przykładem będą brzanki lub płaskoboki tępogłowe, których poziom konsumpcji nitkowanych, delikatnych roślin zaskoczy nawet doświadczonego akwarystę.

Warto zwrócić też uwagę nie tylko na to, jakie rośliny do akwarium nadają się najlepiej, ale również na ich ilość. Zarówno zbyt wiele, jak i zbyt mało roślin oznacza zaburzenie równowagi biologicznej w zbiorniku. Zakup roślin warto podporządkować pod zakup ryb, kierując się ich naturalnymi preferencjami i biotopem, w którym występują.