Psy to niesamowite stworzenia, które odpowiednio wyszkolone, potrafią wykonywać wiele zadań. Potrafią wyczuwać narkotyki, choroby, a nawet ludzkie nastroje. Mogą śledzić i ratować ludzi, polować, chronić i strzec. Właściwa szkoła dla psów może z kolei przygotować czworonożnego pupila do bycia pomocnikiem osób niedowidzących. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o psich przewodnikach!
Najpopularniejsze rasy psów przewodników
Niemal każdy pies, jeśli zostanie odpowiednio przeszkolony, może zostać przewodnikiem. Jednak głównie ze względu na wzrost, najchętniej wybierane rasy to owczarek niemiecki, labrador i golden retriever. Co o nich wiemy?
- Owczarek niemiecki – to rasa znana z pracowitości i oddania. Lojalne i przywiązane do swojego właściciela owczarki są niezwykle inteligentne i posiadają wyjątkowy temperament, co czyni je niezwykle wszechstronnymi. Pierwotnie używane jako psy pasterskie, od ponad 100 lat cieszą się również innymi zadaniami. Chętnie szkolone są na psy policyjne, a także przewodników. Ich fantastyczny wzrok i słuch czyni je idealnymi kandydatami do pracy z ludźmi z różnymi niepełnosprawnościami.
- Labrador – to nie tylko wspaniały towarzysz rodziny, ale także numer jeden, jeśli chodzi o wybór na psa przewodnika. Popularność labradorów wynika głównie z ich przyjaznej i niefrasobliwej natury. Towarzyskość połączona z oddaniem i wysoką inteligencją sprawia, że nie stwarzają problemów podczas szkolenia, a ich uwaga skierowana jest na potrzeby właściciela. Labradory są niezwykle wytrzymałe i wysportowane, dzięki czemu długie spacery nie są dla nich żadnym wyzwaniem.
- Golden retriever – to psy popularne tak samo jak labradory i to w większości z tych samych powodów. Goldeny to inteligentne psiaki, które kochają odpowiedzialność, mają wspaniały temperament i niezwykłe zaangażowanie do wykonywanej pracy. Golden Retriever – podobnie jak labradory – są przyjazne i otwarte, dzięki czemu często wybierane są na psich przewodników.
Szkolenie psów przewodników
Chociaż teoretycznie każdy pies może zostać przewodnikiem, to jednak niektóre cechy, takie jak agresja, nerwowość czy zbyt gwałtowne reakcje na koty lub inne psy, działają dyskwalifikująco. Natomiast cechy poszukiwane przez trenerów to m.in inteligencja, umiejętność koncentracji, dobra pamięć, a przede wszystkim chęć do nauki.
Pierwszym krokiem szkolenia jest nauka chodzenia. Oznacza to głównie poruszanie się w skupieniu w linii prostej. Kolejną ważną rzeczą (jeśli nie najważniejszą) jest umiejętność zatrzymywania się przy krawężnikach. To od niej będzie zależeć bezpieczeństwo zarówno psa, jak i jego właściciela.
To tylko dwa z wielu przykładów tego, co podczas kursu musi opanować przyszły pies przewodnik. Wiele innych ciekawostek dotyczących profesjonalnego szkolenia czworonoga znajdziesz, zaglądając na niemal każdy blog o psach. Jednak aby były to informacje rzetelne, powinien on być prowadzony przez profesjonalistów zajmujących się na co dzień szkoleniem psów. Przykładem jest np. https://www.wojtkowszkolenia.pl/blog/, gdzie czekają na Ciebie ciekawe artykuły o psach dotyczące nie tylko ich szkolenia.
Psy towarzyszące – nie tylko dla niewidomych
Chociaż ogólnie przyjęło się, że psi przewodnicy są towarzyszami głównie osób niewidomych, warto jednak pamiętać, że specjalnie wyszkolone czworonogi są doskonałym towarzystwem dla osób z innymi schorzeniami.
Psy wspierają również dzieci i dorosłych z ubytkiem słuchu – informując ich np. o budziku, dzwonku do drzwi czy niepokojących dźwiękach. Specjalnie szkolone pupile towarzyszą również m.in. osobom z autyzmem czy epilepsją, by w razie potrzeby przynieść leki, czy zapewnić komfort psychiczny.