Podłoże pełni w akwarium bardzo dużą rolę. Ma być zarówno praktyczne, jak i wpływać na jego estetykę. Zapewnia roślinom optymalne warunki do rozwoju. Na rynku znaleźć można całą gamę różnego rodzaju podłoży, które różnią się od siebie najmniejszymi detalami. Dzięki temu bez trudu można znaleźć produkt dopasowany do naszego pomysłu na aranżację zbiornika. Jakie są rodzaje podłoża i który najlepiej pasuje do danego typu akwarium?
Rola podłoża w ekosystemie wodnym
Każde akwarium wiąże się z ciężką pracą, a szczególnie proces jego urządzania. Efekty tej pracy nie przychodzą od razu, ale warte są wszelkich trudów. To szansa na zbudowanie od podstaw kawałka podwodnego świata. Świat podwodny będzie zachwycał i dobrze funkcjonował, jeśli zadbamy o jego absolutną podstawę, czyli podłoże. Podłoże w akwarium pomaga we właściwej hodowli roślin. Jest dobrane pod kątem roślin, które zamierzamy w nim hodować, pozwala na uchronienie ich przed chorobami i rozwojem niepotrzebnych glonów. To dzięki podłożu rośliny rozkwitną i będą prawdziwą ozdobą akwarium. Podłoże akwarystyczne zabezpiecza też korzenie roślin przed gniciem i pozwala roślinom na właściwe zakorzenienie, a przez to na właściwy rozwój i wzrost. Bardzo dobrze będą się w nim czuć też ryby i inne stworzenia, które zagrzebują się w podłożu akwarium. Dobre podłoże musi dawać im komfort, dzięki temu mają szanse na dobre i zdrowe życie.
Najpopularniejsze podłoże, czyli żwirek
Żwirek bez zaprzeczenia jest najbardziej popularnym podłożem do akwarium. W akwarystyce stosują go zarówno początkujący hodowcy, jak i wysoce zaawansowani specjaliści. Żwirki składają się z różnych minerałów. Mogą mieć większą i mniejszą granulację. Żwirek, ze względu na jego minerały może być bazaltowy – ma czarny kolor, krawędzie jego kamyczków są ostro zakończone, bo minerał jest łupany na odpowiednią wielkość. Innym rodzajem żwirku jest żwir kwarcowy, czyli naturalne podłoże rzeczne. Jego kamyczki są okrągłe i mają gładkie brzegi. Wyróżnia się też żwir koralowy, czyli białe podłoże powstałe z obumarłych koralowców morskich. Żwirek to dobry wybór, ponieważ większość roślin świetnie się zakorzenia, najlepiej sprawdza się podłoże o granulacji od 1 do 3 mm.
Substrat podżwirowy
Substrat podżwirowy układane jest na dnie zbiornika i przykrywane warstwą neutralnego żwiru. Takie podłoże skutecznie wspiera rozwój roślin. Korzenie z powodzeniem będą pobierać z niego niezbędne składniki odżywcze, które są konieczne do ich prawidłowego rozwoju. Taka dodatkowa warstwa zapewni bogactwo składników odżywczych. Warstwa zwykłego żwiru naniesiona na substrat podżwirowy powinna mieć około 5 cm grubości. Chroni ona substrat przed zbyt szybkim wypłukiwaniem substancji odżywczych. Zastosowanie baz podżwirowych jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy używać żwiru i hodować rośliny, jednocześnie dbając o ich dobrą kondycję.
Piasek
Piasek to wbrew pozorom dobry pomysł na podłoże do zbiornika wodnego, o ile będzie to piasek dobrej jakości. Drobnoziarnisty piasek będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, niż gruby, ponieważ ten o grubszych ziarnach może odcinać dopływ wody do korzeni roślin, nie dostarczając im przy tym cennych składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. W takim wypadku hodowane w zbiorniku rośliny, mogą zacząć gnić, a wraz z tym – obumrzeć może cała roślina.
Podłoże wulkaniczne
Podłoże wulkaniczne jest bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie danego akwarium. Podłoże wulkaniczne cechuje się bardzo interesującymi barwami, poza tym jest bogate w mikro i makro elementy, które mogą znacznie wzbogacić ekosystem całego akwarium. Warto wiedzieć, że takie wulkaniczne podłoże jest jednocześnie doskonałym filtrem biologicznym do akwarium, dzięki temu w całym zbiorniku jest znacznie czyściej.