Zasada mówiąca, że jesteśmy tym, co jemy, dotyczy nie tylko ludzi, ale także naszych czworonogich przyjaciół. Niestety zła dieta bardzo często odbija się na zdrowiu psa – czy to w formie otyłości, czy licznych stanów zapalnych lub alergii. I niestety winna temu jest zazwyczaj karma złej jakości. Już od pewnego czasu synonimem tej zdrowej, jest karma bezzbożowa. Czy faktycznie rozwiązuje ona wszystkie problemy żywieniowe psa? I o co chodzi z tym zbożem w karmach?
Zdrowa dieta dla psa
Edukacja w kwestii żywienia czworonogów jest niezwykle ważna i jej pozytywnym efektem jest to, że coraz więcej osób zdaje już sobie sprawę z tego, co szkodzi, a co sprzyja zdrowiu naszych pupili i dlaczego warto podawać im wysokiej jakości karmy. Trzeba mieć bowiem świadomość, że podstawą psiej diety nie mogą być resztki ludzkich posiłków, ponieważ układ trawienny psa nie radzi sobie dobrze ze wszystkimi produktami, które dla nas są zdrowym i bezpiecznym składnikiem codziennej diety. Przykładowo psom nie powinno podawać się ziemniaków, cebuli, pomidorów czy warzyw kapustnych.
Oczywiście psy jedzą niektóre warzywa i ich dieta także powinna je zawierać, jednak w odżywianiu czworonogów najważniejsze jest mięso, ponieważ nie potrzebują one aż tak dużej ilości węglowodanów, jak ludzie. Poza tym psy nie mają w ślinie amylazy, enzymu rozkładającego wstępnie węglowodany. Mogą z tego powodu pojawić się problemy trawienne w przypadku karm zawierających dużą ilość zboża – które jest rozkładane dopiero przez amylazę trzustkową. I tutaj pojawia się właśnie karma bezzbożowa dla psa, która w tym aspekcie odciąża układ trawienny naszego pupila. Pytaniem zasadniczym jest jednak to, co w ogóle zboża robią w karmie dla psa?
Co robi zboże w karmie dla psów?
Niestety, ale duża zawartość zboża w karmie – zarówno suchej, jak i mokrej – jest zazwyczaj po prostu składnikiem pełniącym funkcję wypełniacza. Czyli jest ekonomiczną alternatywą dla mięsa i innych składników. Szczególnie szkodliwa jest duża zawartość kukurydzy, która dla producenta jest tania, jednak dla psa całkowicie bezwartościowa. Takie karmy są mało efektywne odżywczo i energetycznie. Dlatego też pies musi zjeść jej dużo więcej niż karmy bezzbożowej, żeby być sytym. Ponadto tanie marketowe karmy są bardzo często wzbogacane w dodatki smakowe i konserwanty, które nie są obojętne dla zdrowia czworonogów.
Natomiast karmy bezzbożowe suche i mokre to produkty, gdzie w miejscu zbóż znajduje się mięso, podroby i szereg innych składników – w tym także warzyw czy owoców, których spożywanie jest bezpieczne dla zwierząt i dostarcza im potrzebnych witamin i pierwiastków. Oczywiście sam fakt braku zboża w karmie nie świadczy o jej wysokiej jakości. Na co zatem zwrócić uwagę, aby wybrać jak najlepsze pożywienie dla swojego pupila?
Karma bezzbożowa dla psa i jej skład – na co jeszcze patrzeć?
Podstawą dobrej karmy jest szczegółowo opisany na opakowaniu skład, który dokładnie informuje, co się w niej znajduje – im bardziej elementarny opis, tym większym zaufaniem można obdarzyć producenta. Z reguły jest tak, że składniki stanowiące największy procent karmy, są wymienione jako pierwsze. Dobrze zbilansowana karma bezzbożowa dla psa powinna zawierać dużą ilość białka zwierzęcego i tłuszczów zwierzęcych oraz stosunkowo niską ilość węglowodanów.