Puppy Yoga, czyli joga ze szczeniakiem, to gorący trend, który już od jakiegoś czasu cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników psów na całym świecie, w tym w Polsce. Na czym polega ten rodzaj jogi? Czy warto ją wypróbować? Czy są jakieś przeciwwskazania? Dowiedz się wszystkiego!
Puppy Yoga – co to jest?
Joga ze szczeniakiem, inaczej Puppy Yoga, różni się od swojego klasycznego odpowiednika tym, że jest uprawiana w towarzystwie pupila. Obecnie coraz częściej, także w Polsce, można spotkać się z rozmaitymi ofertami zajęć grupowych. Grupy, dla komfortu i swobody uczestników, zazwyczaj są nieliczne, a sesje trwają przeciętnie od 60 do 90 minut. Szczeniaki w trakcie zajęć mogą bawić się i biegać po Sali, nawiązując interakcje z innymi ludźmi i zwierzętami. Brzmi pięknie i uroczo. A jak jest w rzeczywistości? Czy Puppy Yoga ma jakieś wady? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na zajęcia!
Puppy Yoga – ciekawy pomysł, ale…
Puppy Yoga przedstawiana jest w samych superlatywach jako doskonały sposób na redukcję stresu, odprężenie i poprawę nastroju. Ma ona ponadto motywować do regularnej aktywności, pozwalać na budowanie wspaniałej relacji z pupilem i – co nie mniej ważne – dawać przestrzeń do nawiązywania nowych znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. W idealnych warunkach rzeczywiście wszystko to jest możliwe. Trzeba jednak mieć na względzie psie potrzeby i specyfikę tego rodzaju aktywności.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie każdy szczeniak jest gotowy na uczestnictwo w zajęciach w zamkniętej sali pełnej obcych ludzi i psów. Jeśli będzie czuł się niepewnie, będzie wykazywał lęk i szukał drogi ucieczki, pod żadnym pozorem nie można go zmuszać do pozostania! Co istotne, opiekun zajęty ćwiczeniami może stracić czujność i nie zareagować wystarczająco szybko w sytuacji kryzysowej, gdy dojdzie np. do starcia pomiędzy zwierzakami. Przykre doświadczenia mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie psa i jego zachowanie w przyszłości.
Puppy Yoga nie jest też rozwiązaniem dla każdego. Nawet jeśli ktoś kocha psy i ma swojego własnego pupila, może mieć trudności w skupieniu się i odprężeniu, gdy pomiędzy nogami będą biegać czworonożne łobuzy, a to tego np. szczekać i podgryzać.
Puppy Yoga – niekoniecznie zajęcia grupowe
Interesuje Cię ten temat i chcesz spróbować, ale obawiasz się, że podopieczny może nie podzielać Twojego entuzjazmu? Sesję jogi ze szczeniakiem z powodzeniem możesz zorganizować we własnym domu! Sam na sam z psem lub w towarzystwie osób i psów, które Twój szczeniak zna i akceptuje.
Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem i wiązało się wyłącznie z relaksem i przyjemnością, odpowiednio się przygotuj. Stwórz spokojną, bezpieczną dla psa przestrzeń i wybierz właściwy moment na ćwiczenia, gdy psiak będzie zainteresowany zabawą. Zachęcaj malucha do towarzyszenia Ci, ale nie zmuszaj. Wykonując kolejne ćwiczenia, możesz jednocześnie uczyć go nowych komend i sztuczek, by przybierał pozycje podobne do tych, które wykonujesz. Wykorzystaj do tego ulubione smaczki lub karmę czworonoga. Zawsze sięgaj wyłącznie po najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i specjalistyczne SPECIFIC™.
Uwaga! Gdy zdecydujesz się na sesję w towarzystwie innych psów, koniecznie obserwuj i pilnuj podopiecznego, by błyskawicznie zareagować, jeśli zajdzie taka potrzeba!
Podsumowanie
Puppy Yoga jest interesującą formą spędzania czasu z psem. Możesz pokusić się zarówno o zajęcia grupowe, jak i sesję w domowym zaciszu. Bez względu na to, na co postawisz, pamiętaj o tym, aby zapewnić swojemu pupilowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa!