Wizyty u lekarza nie są przyjemne, jednak czasem, gdy zachorujemy, są koniecznością. Niestety, w przypadku zwierząt, symptomy zwiastujące chorobę mogą być tak subtelne, że nietrudno je przeoczyć. Mając to na względzie, należy pilnować, by przynajmniej raz do roku weterynarz przebadał Twojego pupila (warto również mieć świadomość, gdzie w Twoim mieście znajduje się weterynarz całodobowy, który może się okazać niezbędny w przypadku nagłego wypadku).
Na wspomnienie problemów, pisków i agresji pupila podczas poprzedniej wizyty robi Ci się słabo? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę wskazówek dotyczących przygotowań do wizyty u weterynarza, dzięki którym przebiegnie ona w znacznie spokojniejszej atmosferze! Zapraszamy do lektury!
- Przyzwyczaj swojego pupila do dotyku
Twój zwierzak może czuć podczas wizyty u weterynarza dyskomfort spowodowany dotykiem, który jest nieodłącznym elementem badania. Dlatego staraj się co jakiś czas w domu przeprowadzać ćwiczenia polegające na dotykaniu różnych części ciała swojego czworonoga (szczególnie wrażliwych obszarów). Żeby dotyk kojarzony był przez niego z czymś przyjemnym, nagradzaj go w trakcie ćwiczeń smakołykami.
- Pomóż swojemu zwierzakowi przywyknąć do transportera
Ze względów bezpieczeństwa, koty, a nawet małe psy, powinny być transportowane do przychodni weterynaryjnej w transporterze lub klatce. Żeby zarówno umieszczenie zwierzęcia, jak i przewiezienie go w transporterze, nie wiązało się ze stresem Twojego pupila, przynajmniej na kilka dni przed wizytą weterynaryjną zostaw transporter w domu z otwartymi drzwiami. Wyłóż go znajomym kocykiem, umieść kilka zabawek i ulubiony smakołyk (tak samo postąp w dniu wizyty u lekarza weterynarii). Zabieraj swojego czworonoga na krótkie spacery, żeby transporter nie kojarzył mu się tylko z wizytami u weterynarza.
- Zmęcz swojego czworonoga
Mały spacer lub zabawa pomoże zmniejszyć nieco napięcie u Twojego czworonoga i sprawi, że będzie on bardziej zrelaksowany. W końcu nic nie odpręża tak, jak pozytywne zmęczenie. A odrobina ruchu jest też doskonałym sposobem na pozbycie się nadmiaru energii.
Oczywiście w trakcie spaceru dopilnuj, aby Twój zwierzak załatwił swoje potrzeby fizjologiczne — pełen pęcherz może nasilić niepokój Twojego pupila.
- Wpadaj w odwiedziny do swojego weterynarza
Jeśli chcesz by weterynarz 24h i dyżury weterynaryjne nie kojarzyły się Twojemu pupilowi wyłącznie ze stresem, igłami i nieprzyjemnymi badaniami, pamiętaj o regularnych kontrolach, które są z reguły bezbolesne i nie wiążą się z przeprowadzaniem zabiegów. Możesz również zabierać pupila ze sobą, podczas gdy odwiedzasz gabinet, aby kupić tabletki na odrobaczenie, witaminy czy kosmetyki.
Warto również, decydując się na nową klinikę, umówić się na pierwszą wizytę „zapoznawczą”, podczas której pupil będzie miał okazję poznać personel kliniki bez stresu. Oczywiście, zanim zdecydujesz się na taki krok, upewnij się, że całodobowa klinika weterynaryjna, do której planujesz się wybrać, oferuje taką możliwość. Takie odwiedziny w przychodni, takiej jak np. https://www.wetmarysin.pl sprawią, że Twój czworonóg będzie mniej zestresowany podczas kolejnych wizyt.
- Zachowaj spokój
Twój spokój i pozytywne nastawienie to najważniejszy element wizyty u weterynarza. Dlaczego? Dlatego, że zwierzęta potrafią odbierać od swoich właścicieli sygnały emocjonalne. Jeśli więc Ty będziesz zdenerwowany, Twój czworonożny przyjaciel również może odczuwać niepokój.
Pamiętaj, że jesteś tam dla dobra swojego pupila, więc staraj się zachować pozytywne nastawienie, nawet jeśli się martwisz.