Spacery z psem nie muszą i nie powinny być nudne, ani dla psa, ani dla właściciela. Istnieje wiele sposobów na to, aby zapewnić obu stronom świetną zabawę i przyjemnie spędzić czas wspólnie ze swoim czworonogiem.
Czas spędzany z psem to inwestycja w relacje
Pies potrzebuje Twojej uwagi i zainteresowania. Gdy mu ją poświęcisz i zaangażujesz we wspólne zabawy, albo ćwiczenia zyskasz nie tylko wspaniałego przyjaciela i partnera do wspólnych rozrywek, ale przede wszystkim posłusznego psa, z którym zbudujesz relacje poprawiające posłuszeństwo, z którym być może wcześniej nie było najlepiej.
Spacer dla psa to nie tylko wyjście, żeby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne to także potrzeba obserwacji otoczenia, poznawania i oswajania się z dźwiękami, postaciami, innymi zwierzętami i przede wszystkim zapachami. Im więcej doświadczeń dostarczymy psu tym lepiej się z nimi oswoi i będzie w stanie lepiej radzić sobie z trudniejszymi sytuacjami.
Zabawy na dworze to doskonała okazja, żeby ćwiczyć z psem w środowisku różnych rozproszeń. To trudniejsze niż ćwiczenia w domu i bardziej angażują psiaka do uważności, ale wzmocnienie tych zachowań w innym pozadomowym otoczeniu jest istotne w kształtowaniu relacji pies-właściciel.
Co warto zabrać na spacer z psem?
Na spacer z psem poza oczywistymi rzeczami takimi jak smycz lub linka, obroża lub szelki i kupoworki warto zabrać przysmaki dla psa. Można trzymać je w kieszeni, jednak bardzo praktyczne są saszetki na przysmaki, które przypniemy do szlufki lub do pasa. Wszystkie dobre zachowania, których będziemy oczekiwać w przyszłości warto nagradzać pysznym przysmakiem, co pokaże psu, że to zachowanie nam się podoba i warto je powtarzać, bo za nie czeka go nagroda. Staraj się mieć kilka rodzajów smakołyków, tak aby pies miał różnorodność smaków i zapachów co będzie dla niego dodatkową atrakcją.
Warto mieć ze sobą zabawkę i niekoniecznie piłkę. Lepiej sprawdzi się szarpak, który możemy przed psem ciągnąć po ziemi i uciekać aż w końcu dać mu go złapać. Taki rodzaj zabawy pobudza instynkt łowiecki u psa, ale pozwalamy zamknąć psu ten cykl dając mu ostatecznie złapać zdobycz. Rzucanie piłki niekiedy powoduje u psa nałogową chęć pogoni i uczy instynktu pogoni za poruszającą się rzeczą, którą pies może złapać. To zachowanie nie będzie dobre w momencie kiedy pojawi się zwierzyna, którą pies będzie chciał złapać.
Na zewnątrz można także ćwiczyć noseworking, a więc ćwiczenie wzmacniające u psa zmysł węchu. Zabawa polega na tym, że chowamy psu przysmaki w różne miejsca, a zadaniem psa będzie ich odszukanie. Nagrodą jest możliwość zjedzenia przysmaku.
Jak widać pomysłów na wspólną zabawę na powietrzu z psem jest masa. Wszystko zależy od nas, naszej kreatywności, czasu, który możemy poświęcić na spacer i zachowania, które chcemy wzmocnić lub których chcemy psa oduczyć. Do każdej będziemy potrzebowali innego zestawu zabaw, jednak wyjście urozmaicone o dodatkowe atrakcje będzie angażujące psa i sprawiające mu większą radość. A szczęśliwy pies to pies, który będzie doceniał, że poświęcamy mu swój czas i będzie z nami w zdecydowanie lepszej relacji co przełoży się na posłuszeństwo.